Ha felkerested oldalam minden bizonnyal a villanyszerelés részleteire, kivitelezésére és az áraira vagy kíváncsi. Mit is csinál egy villanyszerelő? Hogy csinálja és miért? Egyáltalán mennyi az annyi? Rengeteg kérdésre találsz most választ. Igyekszem leírni a legfontosabb tudnivalókat, de bátran meg is kereshetsz az elérhetőségeim egyikén. Az oldalamon sok tippet és segítséget fogsz találni a biztonságos és praktikus otthonod kialakításához! Az elektromos áram nem játék! A szerelést bízd szakemberre! Nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy mennyire veszélyes az elektromos áram! teljesen mindegy, hogy egy tyúkól vagy egy luxus villa, az áram az mindenhol ugyanaz.
Kezdjük a legelején: mivel is foglalkozik egy villanyszerelő?
Milyen egyszerű kérdés a válasz mégis összetett. A mai modern világban mindenhol összetalálkozunk az elektromos árammal, tudjuk is, hogy egy villanyszerelő csinálta azt a konnektort vagy kapcsolót. Ami annyira megszokott és mindennapi számunkra, egészen más képet mutat egy villanyszerelő szakember számára. Mi szabványok alapján elkészített áramkört látunk benne. A villanyszerelés is több csoportra ágazik. A villanyszerelő épületek, létesítmények és hálózatok hagyományos és intelligens villamos és napelemes rendszerének kialakítását végző szakember. Az ipari és kommunális létesítmények villamos berendezésének szerelése során kapcsoló- és elosztóberendezést telepít, ipari energiaelosztó vezetéket, szabadvezetéket, kábelt, vezérlő- és szabályozókészüléket, berendezést szerel, javít. Ez így egy kicsit nyers egy átlag ember számára. Személy szerint épületvillamossággal foglalkozom, azon belül is a lakossági villanyszereléssel. Mit is jelent ez ? Családi házak villanyszerelése, panel lakások villanyszerelése de még olyan egyszerű dolgokat is magában foglal mint egy konnektor vagy kapcsoló felszerelése vagy cseréje.
Kicsit bővebben kifejtem mivel foglalkozom néhány példával :
Megkeresett egy házaspár, hogy szikrázik az egyik kötődoboz a falon, alkalmanként leveri a kismegszakítót és az izzók is pislákolnak. Elmondásuk alapján sejteni lehetett, hogy a régi kötések kontakt hibásak, nem vezetik megfelelően az áramot. két rosszul összekötött, vagy az idők folyamán oxidálódott vezeték között nincs megfelelő kapcsolat ezért elektromos ív keletkezik ami a sercegő hangot kiadja és ami miatt pislákolnak a lámpák. Elmentem a hibát megkeresni. hamar kiderült, hogy a régi, több évtizedes alumínium vezetékek adták meg magukat. A doboz belsején és a szigetelésen is látszódtak az égés nyomai. Az ennyire tönkrement vezetékek rendkívül tűzveszélyesek. Az egyetlen dolog amit ilyenkor tenni lehet az a teljes családi ház átvezetékelése.
Adott volt egy tönkrement gázbojler, a tulajdonos a csere mellett döntött. Az új gázbojler ára több százezer forintba került volna. Villanybojler mellett döntött. Kiépítettem az új áramkört, biztosítottam a túláram és az életvédelmet is.
Kertes házban hosszú sötét volt a járda, szükséges volt ennek a megvilágítására. Több lehetőség közül a mozgásra kapcsoló világítás lett a megoldás. Kapunyitásra kapcsolt fel a világítás, valamint a bejárati ajtó is kapott egy külön megvilágítást. Ha már az udvaron tartunk csak a fantáziánk szab határt a díszvilágításoknak, kültéri dugaljaknak.
példákat sok-sok órán keresztül írhatnám…. ebből is látszik mennyire sokszínű ez a szakma.
De vajon mennyibe is kerülnek ezek?
Néhány meló fix áras, könnyen kiszámolható, mint például egy főzőlap bekötése vagy egy bojler beüzemelése. Családi ház átvezetékelésnél már bonyolultabb a helyzet. Ott a felmérés után tudom megmondani a várható költségeket. Jellemzően 6-9000FT/m2 árakon tudom megcsinálni. Új építésű háznál a tervek alapján is ki lehet számolni a költségeket itt 10-22000Ft között mozog az ára. hogy miből fakad ez a nagy árkülönbség? Nem mindegy, hogy egy adott helységbe egy egyszerű világítást kérnek néhány dugaljjal vagy riasztórendszer, elektromos redőny, bonyolult vezérelt világítás lesz benne. Mikor egy felújításra szoruló ingatlant vesz az ember sokszor jobban jár a teljes hálózat újraszerelésével, jól átgondoltan kiépített villany esetében időt és pénzt is spórolhat, ha már ki van építve pl. a klíma vagy a garázskapu áramellátása. későbbi beszerelés esetén már nem kell megbolygatni a rendszert esetleg a lefestett falat megvágni.
Biztonság mindenek felett !
Az előírások kötelezővé teszik áram-védőkapcsoló beszerelését, a földelés meglétét. Ezek mind a mi biztonságunkat szolgálják. Életveszélyes lehet egy nem megfelelően kialakított rendszer. Régebbi szereléseknél nem minden esetben alkalmazták a most életben lévő előírásokat, a mekk-mesterek nem is biztos, hogy tudtak egyáltalán ezekről. Lakáselosztó cserénél garantálom, hogy maximálisan biztonságos lesz a elektromos rendszered.
Tekintsd meg oldalam további információkért és bejegyzésekért 🙂